Metodyka

Najlepsze słowniki online

Najlepsze słowniki online

Jestem pewna, że każdy z Was ma swoje ulubione słowniki online. W internecie można ich znaleźć dziesiątki. Pozostaje tylko pytanie – najlepsze słowniki online – które to są? Przygotowałam dla Was zestawienie pod kątem języka angielskiego zawodowego.

Jak to zrobiłam?

W każdym słowniku wpisywałam to samo słowo – „nakrętka” mając na myśli oczywiście nakrętkę do śruby i sprawdzałam, ile tłumaczeń się pojawi oraz na ile są one przydatne. Brałam pod uwagę tylko bezpłatne aplikacje.

Najpopularniejsze słowniki online

Zestawienie zacznijmy od słowników, które znają wszyscy.

Diki – słownik, który można ściągnąć na telefon w postaci bezpłatnej apki. Po wpisaniu hasła od razu pojawiają nam się zdjęcia, tłumaczenie, przykładowe zdania, ale przede wszystkim mamy możliwość sprawdzić wymowę włączając ikonkę głośnika. Słownik podaje dwie możliwe wymowy – brytyjską i amerykańską. Świetny dla uczniów i nauczycieli.(Ode mnie plusy za zdjęcia i odsłuchanie wymowy).

Diki
Diki

Bab.la – słownik nie pokazuje obrazów przedstawiających hasło. Mamy tłumaczenie, możliwość odsłuchania wymowy brytyjskiej, przeczytania przykładowych zdań, ale także sprawdzenia synonimów. (Plus za synonimy).

bab.la
bab.la

Mniej znane

Translatica – słownik PWN. Oferuje tłumaczenie i synonimy. Brak przykładowych zdań i możliwości odsłuchu. W porównaniu do Diki i Bab.la wypada ubogo, ale podaje kilka różnych tłumaczeń, w tym to, o które mi chodziło.

translatica
translatica

Linguee – charakteryzuje się tym, że pokazuje definicje z Wikipedii. Przedstawia również bardzo długą listę zdań z użyciem poszukiwanego wyrazu dzięki czemu łatwo odszukać interesujący nas kontekst.

linguee
linguee

Ling – podaje tłumaczenie na język polski, ale także definicje hasła w języku angielskim. Wyraźnie zaznacza tłumaczenie związane z językiem technicznym.

ling
ling

Glosbe – niezwykle ciekawy słownik – wygląda tak, jakby pobierał tłumaczenie hasła z kilku różnych internetowych słowników. Są tutaj zdjęcia, przykładowe zdania, wymowa. Ale wszystko to już gdzieś widziałam 😉 Twórcy twierdzą, że słownik obsługuje tysiąc języków i ma 40 milionów haseł.

glosbe
glosbe

Pons – gwarantuje nam tłumaczenia słownikowe i możliwość odsłuchu. Nie ma przykładowych zdań czy definicji. Zdecydowanie wypada najgorzej jeżeli chodzi o oferowane opcje.

pons
pons

Test dodatkowy

Postanowiłam dać wszystkim słownikom jeszcze jedną szansę i spróbowałam z hasłem „śrubokręt krzyżowy”. Jedynie Diki przetłumaczył te wyrażenie.

Podsumowanie

Mój idealny słownik powinien oferować coś więcej niż tłumaczenie wyrazu. Cenię możliwość odsłuchania wymowy i lubię kiedy pojawiają się zdania używające danego słowa w kontekście. Szuka czegoś, co nie tylko pomoże mi, ale także moim uczniom. Wszystkie wymienione wyżej słowniki poradziły sobie z tłumaczeniem, są proste w obsłudze i bezpłatne, ale zdecydowanie moim numerem jeden jest Diki, który dodatkowo oferuje bezpłatną aplikację na telefon.

A może jesteście w stanie polecić inne wartościowe narzędzia?

Back To Top