Metodyka

Skąd brać materiały na lekcje języka zawodowego?

Gdy brak podręcznika

Skąd brać materiały do na lekcję języka zawodowego? Temat braku podręcznika do języka zawodowego wraca jak bumerang. Nic dziwnego. Samodzielne tworzenie materiałów jest trudne i czasochłonne. Gdzie ich szukać?

Wspominałam wcześniej o repetytoriach maturalnych, które mogą stanowić dla nas idealną bazę na początek. Przypomnę szybko o co chodzi: każde repetytorium podzielone jest tematycznie na działy, a któryś z nich może pasować do profesji, w której uczysz. Jako nauczycielka technikum budowlanego korzystam z działu „dom”. Są tam nazwy budynków różnych budynków mieszkalnych, pomieszczeń, a nawet mebli. Architekci krajobrazu mogą skorzystać z  działu „przyroda”; informatycy czy mechanicy z działu „nauka i technika”; handlowcy, ekonomiści  z działu „zakupy i usługi”, przyszli projektanci mody z działu „człowiek” itd. Zastanów się, a na pewno znajdziesz coś, co okaże się przydatne. (to fragment wcześniejszego wpisu; cały znajdziesz tutaj).

Metoda świetna, ale gwarantuje materiały na kilka lekcji. Tymczasem potrzebujemy znaczenie więcej. Co robić?

Inne podręczniki

Po pierwsze zajrzeć do podręczników do JOZ dla innych, ale pokrewnych profesji. lub do takich książek, które mają bardzo ogólnikowy tytuł/zakres – np. język techniczny, język biznesowy.

Weźmy sławny już Technical English wydawnictwa Pearson. Dziś seria liczy 4 książki i na pewno znajdziecie coś dla siebie. Niestety cena jest dość wysoka i nie ma sensu kupować w ciemno. Z pomocą przychodzi nam tutaj sam wydawca, który udostępnia przykładowe rozdziały oraz spis treści. Wystarczy zajrzeć na ich stronę: https://www.pearson.pl/angielski/katalog-sklep/business-and-professional-english/technical-english.html

Co prawda nie uczę przyszłych ogrodników ani rolników, ale mam do czynienia z architektami krajobrazu. Profesje pokrewne więc i zakres materiału nieco podobny. Podręcznika dla architektów nie ma, ale są gotowe materiały dla rolnictwa i ogrodnictwa. Dlatego zajrzałam do takich pozycji jak seria Career Paths: Agriculture, Environmental Engineering, Forestry. Uwaga, wydawnictwo Egis dysponuje ciekawymi katalogami zawierającymi przykładowe rozdziały z ich książek. Warto skontaktować się z przedstawicielem i poprosić o udostępnienie tej broszury.

Łatwo zauważyć, że książki firmowane jako „business English” zahaczają o wiele dziedzin: marketing, zarządzanie, handel, reklamę. Książki dla budowlańców mają często elementy dziedzin okołobudowlanych: architektury, projektowania i wykańczania wnętrz, elektryki.

Internet

Lubiana przez wszystkich Wikipedia to także ciekawe źródło informacji, ale z racji tego, że jest tworzona przez internatuów, radzę weryfikować wszystko, co w niej znajdziecie. Wielką zaletą tej witryny, jest fakt, że łatwo odszukać hasła w wielu językach, w tym angielskim. Wystarczy wydrukować i gotowe – definicje, biografie, teksty o budynkach, zjawiskach itp.

Strony internetowe same w sobie są nieograniczonym źródłem informacji. Wiele instytucji udostępnia różnego rodzaju materiały dla potencjalnych klientów bądź dla prasy. Najczęściej jednak są one „nieoszlifowane”, a to oznacza, że i tak musimy poświęcić czas na opracowanie ich (choćby po to, żeby przetłumaczyć trudniejsze słownictwo).

Jeśli zależy Wam na autentycznych materiałach odwiedźcie Empik. Można tam dostać anglojęzyczne gazety i książki. Bogactwo oferty jest naprawdę zaskakujące. Ceny również.

Targi, festyny, urzędy… szuflada

Tańsza opcja, to odwiedzenie lokalnych urzędów oraz firm. Bardzo często mają różnego rodzaju ulotki w obcych językach. Takie „skarby” można upolować na targach pracy i tym podobnych imprezach. Moja kolekcja to nie tylko broszury, ale też książki np. o historii mojego miasta (gotowe materiały z historii i geografii) i architekturze Podhala (idealna dla architektów i budowlańców).

Ostatnio propozycja – przeszukajcie półki i szuflady. Może znajdziecie coś przydatnego? Choćby instrukcje obsługi urządzeń AGD/RTV. Tłumaczenie takiego dokumentu może być niezłą zabawą.

 

   

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back To Top