Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego
Czy mam talent plastyczny? Nie. Czy lubię notowanie wizualne (sketchnoting)? Tak. Czy sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego pomaga? Tak! Nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, talentu i wielu szkoleń. Pomocne będą za to chęci i czas na ćwiczenia.
Ponieważ metoda ta jest powszechnie znana i zyskuje (całe szczęście!) na popularności, nie będę się rozwodziła nad szczegółami. Z przyjemnością odeślę Was do artykułów i tutoriali, które doskonale i drobiazgowo wszystko wyjaśnią. Linki znajdziecie na końcu wpisu.
Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego – od czego zacząć
Ja swoją przygodę zaczęłam od filmików na YouTube. To z nich dowiedziałam się czym jest sketchnoting, jakiego „sprzętu” potrzebuję i jak mogę wykorzystać notowanie wizualne. To dzięki YT nauczyłam się pierwszych ikonek, układów notatek, dowiedziałam się o ciekawych stronach i grupach na Facebooku.
Kolejnym krokiem było założenie zeszytu do ćwiczeń – polecam taki z czystymi kartkami bądź notatnik typu bullet journal z kropkami. Mogą być również zwykłe zeszyty w kratkę, kartki do drukarki czy blok. Cokolwiek macie pod ręką.
Zanim zainwestujecie w profesjonalne i kosztowne markery, polecam kupić zwykły czarny cienkopis i mazaki. Bardzo lubię rysować cienkopisem Stabilo (koszt ok. 4zł) oraz cienkopisem kreślarskim (koszt ok. 10 zł).
Na początek – wystarczy 🙂 Teraz pozostaje ćwiczyć a naprawdę warto. Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego pomaga w zrozumieniu i zapamiętaniu zarówno gramatyki jak i słownictwa. Możemy stworzyć rysnotki o egzaminie E8 czy maturalnym – jego strukturze, poszczególnych zadaniach, punktacji itd.
Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego – jak długo trzeba się uczyć?
To dobre pytanie, na które nie znam odpowiedzi 🙂 Sama zaczęłam swoją przygodę 2,5 roku temu. Na poważnie wzięłam się za temat w grudniu 2023 r. i zrobiłam spore postępy choć daleko mi do perfekcji i nie mogę nazwać się profesjonalistką. Mimo to rysuje, a moje notatki są w użyciu moim i moich uczniów. Żeby udowodnić Wam, że warto i można postanowiłam podzielić się swoimi notatkami do gramatyki i nie tylko. Będą pojawiać się tutaj stopniowo 🙂
Notatki do pobrania:
Polecane filmy, książki, artykuły, eksperci
Kanał Myślografia od Agaty Baj – warto przejrzeć wszystkie filmy na kanale ponieważ jest sporo wartościowego materiału dla początkujących
Kanał Draw the words Agata Jakuszko-Sobocka – cudowny kanał i genialna ekspertka! Miałam przyjemność kończyć kurs pod okien Agaty. To niesamowita osoba z niesamowitą energią 🙂
Amanda Rach Lee – ekspertka od wszystkiego, pięknie rysuje i pisze. Znajdziecie tu porady i filmiki o ikonkach i kaligrafii.
Fanpage na Facebooku:
Książka:
Sketchnoting, Kompletnie inny sposób notowania. Agnieszka Jachymek
Artykuł
Myślenie wizualne i sketchnoting w szkole
Tutaj można wydrukować kartki w kropki do łatwiejszego rysowania