Case study na języku zawodowym.
Materiały

Case study na języku zawodowym.

Case study na języku zawodowym.

Case study na języku zawodowym sprawdzi się idealnie w każdej grupie zawodowej bez względu na wiek kursantów.Case study, czyli studium przypadku, to niezwykle popularna metoda analizy pojedynczego problemu. Myślę, że jest powszechnie zanana, jeśli jednak komuś ta koncepcja jest obca, zachęcam do lektury choćby na Wikipedii.

Nie ma oczywiście mowy o przeprowadzaniu case study z prawdziwego zdarzenia, zwłaszcza w przypadku młodzieży szkół średnich, jednak sama idea daje nam sporo możliwości.

Projekt na kilka lekcji

Studium przypadku z pewnością będzie swego rodzaju przygodą dla Waszych uczniów. Jest to większy projekt, który zajmie kilka godziny lekcyjnych. Jeśli metoda projektu nie jest Wam dobrze znana zapraszam na wpis Justyny Mak, która wszystko dokładnie objaśnia.

Dlaczego warto?

=> Uczniowie będą musieli wykazać się znajomością słownictwa branżowego oraz gramatyki.

=> Do zrealizowania case study nie potrzebujesz podręcznika.

=> Każdy może pracować we własnym tempie.

=> Jest to ciekawa alternatywa dla „standardowej” lekcji.

=> Dajesz młodzieży możliwość wykazania się pomysłowością, czy talentem plastycznym.

Jak wykorzystać case study na języku zawodowym?

Stworzyłam proste zadanie dostępne w dwóch wersjach: po polsku i po angielsku. Sam zdecyduj, która opcja jest lepsza dla Twoich uczniów. Polecenie skonstruowane jest w taki sposób, by pasowało do wszystkich zawodów. Możesz je oczywiście zmienić.

Od czego zacząć? Przede wszystkim przeanalizuj z kursantami zadanie i upewnij się, że wiedzą, co mają robić. Możesz również pozwolić im samodzielnie zapoznać się z poleceniem i odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Wyjaśnij dokładnie, jakiego efektu oczekujesz. Ja osobiście proszę o przygotowanie plakatów ze wszystkimi wymienionymi w poleceniu elementami oraz krótkiej prezentacji po angielsku.

Przy case study preferuję pracę w grupach. Uczniowie czują się pewniej, a burza mózgów w zespole zawsze przynosi dobre efekty.

Zawsze zapewniam uczniom potrzebne materiały. W tym przypadku kredki, flamastry, kartki formatu A3. Nie jest to jednak konieczne ponieważ uprzedzeni uczniowie na pewno będą w stanie zorganizować wszystko sami.

Tego typu ćwiczenie zajmuje kilka lekcji, ale uważam, że nie jest to strata czasu. Jeśli nie chcesz lub nie możesz poświęcić więcej niż jedna lekcja, zmień polecenia tak, by było łatwiejsze do wykonania. Np. poproś uczniów o wykonanie plakatu reklamującego firmę w konkretnej branży.

Po moje case study zapraszam tutaj i tutaj.

2 thoughts on “Case study na języku zawodowym.

  1. Genialne!!! Dzieki 🙂 świetnie wplecie się w lekcje z ekonomistami w temacie business plan, zakładanie DG itp!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top