Matura

Matura ustna – opis zdjęcia.

Matura ustna – opis zdjęcia.

Matura ustna – opis zdjęcia to drugi wpis w mojej nowej, maturalnej serii. Dziś wszystko, co warto wiedzieć o opisywaniu fotografii.

Opis zdjęcia

To zdecydowanie ulubione zadanie wszystkich maturzystów. W samym opisie fotografii nie ma nic trudnego, wystarczy zawrzeć informacje o tym, kto jest na zdjęciu, co robi, gdzie się znajduje. Ja zawsze proszę uczniów aby dodawali informację o uczuciach osób widocznych na fotografii. Skrótowo, wszystko, co ma być w opisie nazywam KTO? CO? GDZIE? JAK?

Taka podpowiedź dotycząca tego, co ma być w opisie jest łatwa do zapamiętania. Oczywiście, kiedy młodzież już zapamięta co musi być opisane, ćwiczymy to zadanie tak, aby opis był płynny, ciekawy i zawierał dodatkowe informacje.  Za wszelką cenę chcę uniknąć sytuacji, w której usłyszę o fotce cztery suche zdania.

Zdjęcie lubi zaskoczyć

Nie można w żaden sposób przewidzieć, co będzie przedstawiać fotografia, którą przyjdzie nam opisać na egzaminie. Nie zawsze na zdjęciach dużo się dzieje, nie zawsze widać na nich tłumy ludzi. Jeśli sytuacja na zdjęciu nie jest ewidentna, uczniowie często mają problem z jego interpretacją.

matura ustna - opis zdjęcia
matura ustna – opis zdjęcia

W przypadku powyższego zdjęcia opis, którego nie chcemy brzmiałby mniej więcej tak:

Na zdjęciu widzę dwie osoby. Są na plaży. Spacerują. Pewnie są szczęśliwi.

Opis, który bardziej nam odpowiada:

Na zdjęciu widzę dwie osoby: mężczyznę i dziecko. Myślę, że to ojciec i jego córka. Widzę, że są na plaży, spacerują. Myślę, że świetnie się bawią, bo pogoda jest piękna. Być może są na wakacjach. 

Opis to nie wszystko!

A teraz haczyk, o którym zapominają maturzyści. Opis zdjęcia to zaledwie jeden z czterech elementów zadania. Sam opis nie daje nam maksymalnej liczby punktów. Należy jeszcze odpowiedzieć na 3 pytania, które układane są według wzoru:

Pierwsze pytanie – dotyczy bezpośrednia zdjęcia ( np. co robią ludzie na fotografii?)

Drugie pytanie – dotyczy tematu przewodniego zdjęcia ( człowiek, dom, praca, szkoła itd. W przypadku powyższej fotki mogłoby pojawić się pytanie o to, czy lubimy chodzić na plażę)

Trzecie pytanie – prośba o opowiedzenie jakiejś historii związanej z tematem przewodnim zdjęcia w czasie przeszłym ( np. opowiedz mi o sytuacji, kiedy pojechałeś na wakacje nad morzem i świetnie się bawiłeś).

Jak zabić nudę?

Nie oszukujmy się – opisywanie fotek szybko staje się nudne dlatego warto je nieco uatrakcyjnić. Dziś możecie pobrać prezentację z gotowym zadanie, w którym to uczniowie muszą wymyślić pytania do zdjęć. Wszystko wyjaśnione jest na pierwszym slajdzie. Enjoy! 🙂

Prezentacja do pobrania TUTAJ.

O maturze możecie poczytać dodatkowo TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top