sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego
Materiały

Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego

Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego

Czy mam talent plastyczny? Nie. Czy lubię notowanie wizualne (sketchnoting)?  Tak. Czy sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego pomaga? Tak! Nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, talentu i wielu szkoleń. Pomocne będą za to chęci i czas na ćwiczenia.

Ponieważ metoda ta jest powszechnie znana i zyskuje (całe szczęście!) na popularności, nie będę się rozwodziła nad szczegółami. Z przyjemnością odeślę Was do artykułów i tutoriali, które doskonale i drobiazgowo wszystko wyjaśnią. Linki znajdziecie na końcu wpisu.

Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego – od czego zacząć

Ja swoją przygodę zaczęłam od filmików na YouTube. To z nich dowiedziałam się czym jest sketchnoting, jakiego „sprzętu” potrzebuję i jak mogę wykorzystać notowanie wizualne. To dzięki YT nauczyłam się pierwszych ikonek, układów notatek, dowiedziałam się o ciekawych stronach i grupach na Facebooku.

Kolejnym krokiem było założenie zeszytu do ćwiczeń – polecam taki z czystymi kartkami bądź notatnik typu bullet journal z kropkami. Mogą być również zwykłe zeszyty w kratkę, kartki do drukarki czy blok. Cokolwiek macie pod ręką.

Zanim zainwestujecie w profesjonalne i kosztowne markery, polecam kupić zwykły czarny cienkopis i mazaki. Bardzo lubię rysować cienkopisem Stabilo (koszt ok. 4zł) oraz cienkopisem kreślarskim (koszt ok. 10 zł).

Na początek – wystarczy 🙂 Teraz pozostaje ćwiczyć a naprawdę warto. Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego pomaga w zrozumieniu i zapamiętaniu zarówno gramatyki jak i słownictwa. Możemy stworzyć rysnotki o egzaminie E8 czy maturalnym – jego strukturze, poszczególnych zadaniach, punktacji itd.

Sketchnoting w nauczaniu języka angielskiego – jak długo trzeba się uczyć?

To dobre pytanie, na które nie znam odpowiedzi 🙂 Sama zaczęłam swoją przygodę 2,5 roku temu. Na poważnie wzięłam się za temat w grudniu 2023 r. i zrobiłam spore postępy choć daleko mi do perfekcji i nie mogę nazwać się profesjonalistką. Mimo to rysuje, a moje notatki są w użyciu moim i moich uczniów. Żeby udowodnić Wam, że warto i można postanowiłam podzielić się swoimi notatkami do gramatyki i nie tylko. Będą pojawiać się tutaj stopniowo 🙂

Notatki do pobrania:

Czasy teraźniejsze

Czasy przeszłe

Czasy przyszłe

Tryby warunkowe 0-3

Present Simple w 3 krokach

Walentynkowa karta pracy

Matura ustna

Polecane filmy, książki, artykuły, eksperci

Kanał Myślografia od Agaty Baj – warto przejrzeć wszystkie filmy na kanale ponieważ jest sporo wartościowego materiału dla początkujących

Kanał Draw the words Agata Jakuszko-Sobocka – cudowny kanał i genialna ekspertka! Miałam przyjemność kończyć kurs pod okien Agaty. To niesamowita osoba z niesamowitą energią 🙂

Amanda Rach Lee – ekspertka od wszystkiego, pięknie rysuje i pisze. Znajdziecie tu porady i filmiki o ikonkach i kaligrafii.

Fanpage na Facebooku:

Draw the words

eduNOTATKI

Teach and sketch

Książka:

Sketchnoting, Kompletnie inny sposób notowania. Agnieszka Jachymek

Artykuł

Myślenie wizualne i sketchnoting w szkole

Tutaj można wydrukować kartki w kropki do łatwiejszego rysowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top