Szkolny konkurs języka zawodowego.
Czy próbowaliście kiedyś zorganizować szkolny konkurs języka zawodowego? A może wydawało się Wam, że nie warto? Otóż warto! I jest to bajecznie proste.
Jak zorganizować konkurs?
Przede wszystkim musisz podjąć decyzję, do kogo skierowany jest konkurs. Jeśli uczysz w zespole szkół, jest wielce prawdopodobne, że masz do czynienia z różnymi zawodami oraz nauczaniem na różnych poziomach (technikum, szkoła zawodowa/branżowa). W takiej sytuacji są dwa wyjścia: zorganizować osobny konkurs dla każdego zawodu lub poszukać złotego środka, który będzie odpowiedni dla wszystkich uczniów.
Złoty środek
Szkolny konkurs języka zawodowego wcale nie musi mieć formy pisemnego testu (chociaż to oczywiście nic złego!). Zdecydowanie przyjemniejszą formą będzie konkurs polegający na przygotowaniu słowniczka obrazkowego. Takie rozwiązanie ma sporo zalet:
- => do konkursu możemy zaprosić wszystkich uczniów, bez względu na zawód;
- => forma pracy plastycznej nie stawia w gorszej pozycji uczniów szkół zawodowych, gdzie lekcji języka zawodowego jest mniej;
- => zainteresowanie ze strony uczniów z pewnością będzie większe niż w przypadku konkursu testowego, który po prostu kojarzy się z kolejna pracą klasową;
- => sprawdzanie pracy konkursowych zajmie mniej czasu.
A może jednak test?
Test z pewnością lepiej sprawdzi znajomość języka angielskiego – wymaga wykazania się znajomością gramatyki i leksyki. Daje nam również szereg możliwości jeżeli chodzi o same zadania: tłumaczenie zdań, pisanie, czytanie, uzupełnianki, krzyżówki, dopasowywanie, tworzenie definicji itd. Jeżeli jednak w Twojej szkole uczą się osoby z różnych branż, a nie chcesz nikogo dyskryminować czy faworyzować, będziesz musiał zorganizować kilka osobnych konkursów. To z kolei ogromny wysiłek dla organizatora (tworzenie testów, sprawdzanie ich).
Uniwersalny test?
Radą w takiej sytuacji będzie zorganizowanie szkolnego konkursu języka zawodowego w ogólnie określonej branży, np. konkurs języka biznesowego. Możemy wtedy wszystkim zainteresowanym uczniom przekazać zakres materiału obowiązującego na konkursie lub nawet gotowe materiały, z których mogą się przygotować.
Formalności
Na pewno warto zadbać o formalną część konkursu, czyli regulamin oraz protokół. Gotowe wzory możecie ściągnąć tutaj i tutaj.