Jak motywować do nauki języka zawodowego?
Nowy rok szkolny, a problemy wciąż te same: skąd brać materiały i jak motywować do nauki języka zawodowego.
Problem
Dla młodzieży szkolnej, szczególnie tej przygotowującej się do matury, język obcy zawodowy, to często zbędny przedmiot. Zawsze znajdzie się ktoś odważny, kto prosto z mostu powie, że wolałby ćwiczyć zestawy maturalne niż „to”. Z doświadczenia wiem, że takie sytuacje są częste, ale wynikają w dużej mierze z niewiedzy uczniów oraz z obawy, że sobie nie poradzą. Zatem jak motywować do nauki języka zawodowego?
Wskazówki
- Dokładnie wyjaśnij dlaczego język zawodowy jest przedmiotem obowiązkowym. Poświęć lekcję organizacyjną na wyjaśnienie czego będziecie się uczyć w tym roku. Wyjaśnij, że Twój przedmiot ma pomóc w znalezieniu zatrudnienia i odnalezieniu się na rynku pracy.
- Pokaż młodzieży, ile już potrafi. Udowodnij swoim uczniom, że mieli już styczność z językiem zawodowym i sporo już wiedzą. Zastanów się w jakim zawodzie uczysz i czy przypadkiem uczniowie nie mieli już do czynienia z tym tematem choćby w ograniczonej formie. Technik budownictwa powinien znać nazwy budynków – wszystko to znajdziemy w dziale „dom” w podręcznikach do języka angielskiego ogólnego czy repetytoriach. Technik żywienia powinien znać nazwy produktów spożywczych (dział „jedzenie”), technik informatyk budowę komputera (dział „nauka i technika”) itd.
- Matura na języku zawodowym. Klasa narzekała, że zamiast uczyć się do matury musi siedzieć na lekcji JOZ? Poćwiczyć z nimi dokładnie to, czego chcą! Niech opisują zdjęcia przedstawiające profesjonalistów przy pracy, piszą CV czy list motywacyjny, niech wybiorą firmę w swojej branży, dla której chcieliby pracować. A może nawet krótki email do przyjaciela, w którym opowiedzą o swojej pracy?
- Trzymaj poziom! To trudne, kiedy nie można podeprzeć się podręcznikiem, ale poziom nauczania jest ważny. Jeśli klasa prezentuje choćby słabe B1, to lekcje na poziomie A1 będą demotywujące. Wszystko będzie za proste i pójdzie za szybko. W rezultacie uczeń zniechęci się do przedmioty, no bo po co się uczyć, jak już się wszystko wie?
- Wyjeżdżamy do Anglii! Młodzież zasygnalizowała chęć podjęcia pracy za granicą? Może w Wielkiej Brytanii? Idealnie! Zorganizuj im lekcję o rynku pracy w UK. Albo pobierz gotową lekcję tutaj 🙂
- Lekcje bezpodręcznikowe. Zapomnij czasem o książce, zeszycie i tablicy. Spróbuj prostego projektu lub filmu. Gorąco polecam Ted Talks ( więcej o tym już niebawem), a po inspiracje zajrzyj tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj 🙂
- Daj Pan sześć! Nie za darmo oczywiście. Daj jednak szansę uczniowi wykazać się. Wskaż, co może zrobić, żeby otrzymać na koniec semestru/roku ocenę celującą. Zadaj dodatkową pracę domową, poproś o plakat, gazetkę.
- Konkurs. Konkurs języka zawodowego z nagrodami. Lepiej być nie może 🙂 Zdrowa rywalizacja i nagroda w postaci szóstki oraz prezentu. Sukces murowany. Zajrzyj tutaj!
- Egzamin zawodowy. W wybranych zawodach, na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje, mogą pojawić się zadania wymagające znajomości języka obcego. Uświadom to podopiecznym i poćwicz z nimi. Szczegóły już w następnym wpisie.
Niesamowite, ile jest pomysłów na prostą niby lekcję. 😀
Proste pomysły są najlepsze 🙂
Ja miałam język zawodowy tylko jako dodatkowy przedmiot i uwielbiam na niego chodzić, uczenie się go było nawet fajniejsze niże tego podstawowego. 🙂
Cieszę się, że to piszesz 🙂 Język zawodowy jest niezbędny każdemu, choć nie wszyscy o tym wiedzą 😀
Podrzucę znajomym nauczycielom językowcom, sam niestety nim nie jestem – choć także nauczycielem. 😉
Będzie mi bardzo miło 🙂