It's time for business idioms! (8)
Materiały

Business idioms – idiomy biznesowe.

Business idioms – idiomy biznesowe.

Business idioms – idiomy biznesowe to temat, który od dawna mnie interesuje. Język angielski jest wyjątkowo bogaty w idiomy, jednak w większości przypadków ich pochodzenie jest nieznane (są oczywiście wyjątki). Z pewnością bez tak licznych powiedzonek angielski nie byłby tak wyjątkowy. Z drugiej strony, liczba idiomów oraz ich powszechność sprawia, że bez znajomości chociaż niewielkiej ilości podstawowych zwrotów, sprawia, że swobodna komunikacja może bardzo trudna.

Trudności

Nauka idiomów jest trudna przede wszystkim z dwóch powodów:

  • ich ilości (mamy problem z wybraniem tych najbardziej przydatnych),
  • braku odniesienia do polskich idiomów (nie rozumiemy, czego dotyczy dany idiom).

Pewną trudność może stanowić również długość idiomów.

Zalety

Myślę, że nauczycieli nie trzeba przekonywać do korzyści wynikających ze znajomości idiomów, ale uczniom już warto je przedstawić. Są szczególnie ważne jeśli planujemy pobyt (pracę, naukę) na Wyspach oraz używamy języka angielskiego w środowisku zawodowym (np w międzynarodowej korporacji). Dwie najważniejsze zalety to:

  • pogłębianie znajomości języka,
  • możliwość zgłębienia znajomości i zrozumienia kultury brytyjskiej (bez znajomości idiomów możemy mieć problem np ze zrozumieniem dowcipów lub codziennych sytuacji).

Jak uczyć idiomów?

Z doświadczenia wiem, że najlepiej zacząć od idiomów, które mają jakieś odniesienie do języka polskiego ( np. rat race – wyścig szczurów), korzystać z ilustracji oraz wykonywać ćwiczenia, które w praktyce pokazują użycie danego idiomu. Właśnie dlatego dziś prezentuję Wam zestaw idiomów, które mogą okazać się przydatne w pracy zawodowej. Zestaw przygotowałam w dwóch wersjach – bez podpisów (do ćwiczeń) oraz podpisane. Wszystkie znajdują się w jednym pliku. Można je wydrukować lub skorzystać z rzutnika.

Mam nadzieję, że Wasi uczniowie to prawdziwi „eager beavers” i złapią bakcyla. Pamiętajcie żeby zaglądać na fan page żeby być na bieżąco 🙂

It's time for business idioms! (8)
It’s time for business idioms!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top