Biznesowe taboo
Materiały

Business taboo – gra na lekcje języka angielskiego zawodowego.

Business taboo – gra na lekcje języka angielskiego zawodowego.

Taboo to doskonale wszystkim znana gra, w której należy odgadnąć ukryte słowo. Po raz pierwszy została wydana w formie gry planszowej w 1989 roku. Zestaw zawierał min. kilkaset słów do odgadnięcia, brzęczyk wydający dźwięki, jak w teleturniejach oraz klepsydrę odmierzającą minutę (tyle czasy na odgadnięcie hasła otrzymywali gracze).

Jak grać?

Oryginalna wersja zakładała rywalizację między zespołami. Wyznaczona w drużynie osoba losowała kartę z hasłem, które musiała wyjaśnić współgraczom. Na karcie znajdowało się również 5 słów, których nie wolno było użyć tworząc swoją definicję – są to słowa tabu (taboo). Drużyna przeciwna wyznaczała „cenzora”, który miał podgląd danej karty i pilnował żeby zakazane słowa nie zostały przypadkiem użyte. Jeśli słowo tabu jednak pojawiało się w wyjaśnieniu, cenzor używał brzęczyka. Zakazane było używanie innych form danego słowa (np. jeśli zakazanym słowem było „married”, nie wolno było również używać słowa „marriage”), rymów, skrótów. Za każde poprawnie odgadnięte słowo przyznawano punkt. Za użycie słowa tabu przyznawano karne punkty.

Proste, prawda? A przy tym jaka zabawa 😉

Dlaczego warto?

Taboo jest rewelacyjnym i zachwycająco prostym sposobem na „rozgadanie” każdego. Układanie definicji, szczególnie, kiedy część słów jest zakazana, wymaga uruchomienia wyobraźni i użycia synonimów. Gra sprawdzi się na zajęciach z każdego języka obcego, tak ogólnego, jak zawodowego. Można przygotować karty wcześniej lub robić je zupełnie spontanicznie w trakcie lekcji, zapisując wszystko na luźnych karteczkach. Możemy również przygotować karty o różnym stopniu trudności poprzez skracanie listy słów tabu.

Dziś przygotowałam 32 karty dla początkujących z podstawowymi słowami z zakresu Business English. Na każdej karcie znajdują się tylko dwa zakazane słowa, co idealnie sprawdzi się w grupach słabszych lub takich, które wcześniej nie grały w tę grę. Karty sprawdzą się również na lekcji ogólnego języka angielskiego w szkołach ponadgimnazjalnych.

Sami zdecydujcie według jakich zasad gracie. Ja najczęściej wyznaczam osobę, która definiuje hasło, a ten, kto je odgadnie musi przedstawić kolejne. Rywalizacja drużynowa nie sprawdza się, bo rozbawieni i podekscytowani uczniowie najczęściej wykrzykują hasło, gdy tylko są w stanie je odgadnąć 😉 Dobra zabawa gwarantowana!

Business Taboo pobierz tutaj.

Już wkrótce zapraszam po kolejne zestawy taboo.

 

 

One thought on “Business taboo – gra na lekcje języka angielskiego zawodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top