język obcy na egzaminie zawodowym
Metodyka

Język obcy na egzaminie zawodowym.

Język obcy na egzaminie zawodowym.

Język obcy na egzaminie zawodowym – jest, czy nie? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. A może nawet o tym nie pomyśleliście?

Język obcy na egzaminie zawodowym jest, ale tylko w wybranych zawodach i sprawdza jedynie bierną znajomość języka. To oznacza, że uczniowie nie muszą samodzielnie pisać np. po angielsku. Wystarczy, że zrozumieją tekst, który jest w arkuszu egzaminacyjnym i będą w stanie wykorzystać zdobyte informacje do wykonania zadania w języku polskim. Egzamin w takiej formie wprowadziły przepisy z 1 września 2012 roku i objął on uczniów rozpoczynających naukę z tym dniem.

Skąd brać informacje?

Skąd zatem brać informacje, czy nasi uczniowie mogą spodziewać się języka obcego na egzaminie zawodowym? Najprostszy sposób to zajrzeć do informatora o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Aby to zrobić należy wejść na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Następnie z lewego menu wybieramy zakładkę „egzamin zawodowy”, a dalej „egzamin w nowej formule”. Na tej stronie znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba (kliknij tutaj).

W pierwszej kolejności należy zajrzeć do informatora dla wybranego zawodu i sprawdzić, czy są tam informacje o umiejętnościach, które uczeń musi wykonać w języku polskim lub obcym. Może się okazać, że informator będzie nam bardziej pomocny niż sama podstawa programowa.

Krok po kroku

Proszę spojrzeć w informator przygotowany dla techników hotelarstwa. Proszę spojrzeć do Modułu 3 – wymagania egzaminacyjne z przykładami zadań, część 2 pt. „Przykład zadania do części praktycznej egzaminu dla wybranych umiejętności z kwalifikacji T.11 Planowanie i realizacja usług w recepcji”. Na stronie 31 znajdziemy informacje, że: „Inne zadania praktyczne z zakresu kwalifikacji T.11. Planowanie i realizacja usług recepcji mogą dotyczyć(…): prowadzenia działalności promocyjnej na podstawie informacji źródłowych w języku polskim lub obcym.” 

Spójrzmy teraz do przykładowego arkusza sprawdzającego umiejętności w kwalifikacji T.11. Zdającym ma przygotować kompleksowe dokumenty związane z rezerwacją, obsługą i pobytem gości. Jedno z żądań to „usługa przewodnicka po Kazimierzu Dolnym”, a informacje o wycieczkach z przewodnikiem w arkuszu egzaminacyjnym są opisane tylko i wyłącznie w języku obcym; tak więc do wykonania zadania niezbędne jest zrozumienie tekstu.

Podsumowując należy sprawdzić:

  • podstawę programową (strony KOWEZIU lub CKE)
  • informator dla zawodu (strona CKE)
  • przykładowe arkusze (strona CKE).

 

Jeśli ten artykuł okazał się pomocny, mogą zainteresować Cię również inne: tutaj, tutaj i tutaj.

3 thoughts on “Język obcy na egzaminie zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top