matura ustna - rozmowa z egzaminatorem
Matura

Matura ustna – rozmowa z egzaminatorem.

Matura ustna – rozmowa z egzaminatorem.

Matura ustna – rozmowa z egzaminatorem i … krzyk przerażenia? Rozmowa z nauczycielem, czyli zadanie pierwsze na maturze ustnej, to najmniej lubiane przez moich uczniów zadanie maturalne. Boją się go, bo wymaga wykazania się znajomością języka obcego.

Czego boi się uczeń?

Moi uczniowie obawiają się tutaj kilku rzeczy, przede wszystkim tego, że nie zrozumieją, o co są pytani i nie będą wiedzieli, co odpowiedzieć. Mają opory przed mówieniem w języku angielskim, boją się popełniać błędy gramatyczne. Do tego często dochodzi błędne przekonanie, że celem egzaminatora maturalnego jest oblanie zdających.

Zauważyłam także, że młodzież nie wie za bardzo jak rozpocząć rozmowę. Są także osoby, które próbują unikać wypowiedzi i wymusić na egzaminatorze wykonanie zadania.

Jak ćwiczyć?

Zamiast od razu rzucać uczniów na głęboką wodę staram się im pokazać i wytłumaczyć czego oczekuje się od nich w tym zadaniu. Stąd też pomysł na prezentacje, którą możecie pobrać w tym poście.

Prezentacja omawia jedno zadanie z chmurkami.

Starasz się o wakacyjną pracę kelnera/kelnerki w restauracji. Jesteś właśnie na rozmowie z przyszłym szefem. Poniżej są 4 kwestie, które musisz omówić w rozmowie z egzaminującym.

Każdy kolejny slajd skupia się na jednym zagadnieniu do omówienia i prezentuje trzy możliwe odpowiedzi. Uczniowie muszą zastanowić się, która odpowiedź do danej chmurki jest najlepsza. Szukamy takiej, która  precyzyjnie realizuje chmurkę, jest poprawna gramatycznie i w miarę rozwinięta.

Prezentacja

Prezentację możecie pobrać tutaj.

Nie zapomnijcie sprawdzić pozostałych wpisów oraz polubić fanpage aby być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top