szukani pracy - pomysł na lekcję
Materiały

Szukanie pracy – pomysł na lekcję

Szukanie pracy to temat, który można poćwiczyć na każdym języku zawodowym, bez względu na branżę.

W końcu absolwent powinien wiedzieć, jak poruszać się po rynku pracy. Biorąc pod uwagę, jak duża liczba młodzieży wyjeżdża w wakacje, aby sobie dorobić, taka lekcja może im się bardzo przydać.

Dziś super prosty sposób na uatrakcyjnienie zajęć o poszukiwaniu ofert i ubieganiu się o pracę.

Proponuję dwie opcje – praca na lekcji lub zadanie domowe.

1. Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj lekcję w sali komputerowej. Poproś uczniów aby wyszukali interesującą ich ofertę pracy. Pozostaw im decyzję, jakiej pracy i gdzie szukają, ale zaznacz wyraźnie, że oferta musi być w języku obcym. Następnie poproś, aby odpowiedzieli na wybrane ogłoszenie mailowo, ale swoje podanie wysłali do Ciebie. (Ja korzystam z poczty w dzienniku elektronicznym. Dzięki temu nie muszę ujawniać prywatnego adresu, ani zakładać specjalnej skrzynki). Przypomnij uczniom, że starają się o pracę, zatem ich mail powinien być w stylu formalnym. Daj uczniom tyle czasu, ile potrzebują. Czasem wystarczy jedna lekcja, czasem potrzebne są dwie.
2. Kiedy nie masz możliwości skorzystania z sali komputerowej, przygotuj dla każdego listę ofert pracy (lub skorzystaj z mojej – do ściągnięcia tutaj). Warto zadbać o różnorodność – różne wymagania, stanowiska itp. Poproś klasę aby wykonała zadanie w ramach pracy domowej, ale główna myśl pozostaje niezmieniona: mają odpowiedzieć na ofertę wysyłając do Ciebie maila.
Teraz najważniejsza część: koniecznie odpowiedz wszystkim na ich wiadomości. Co możesz zrobić? Zaprosić ich na rozmowę kwalifikacyjną, dopytać o doświadczenie czy kwalifikacje. Cokolwiek, co wymusi na nich reakcję i ponowne użycie języka obcego. Genialnie proste, prawda?:)

Uwagi:

Przed tą lekcją warto zapoznać uczniów z zasadami stylu formalnego oraz pisaniem CV i listu motywacyjnego. Żadne z tych zagadnień nie pojawia się  już na maturze podstawowej dlatego może być dla uczniów trudne.

Tworząc plik z ofertami inspirowałam się prawdziwymi ogłoszeniami. Zależało mi na realnym odtworzeniu ofert.

Plik z ofertami można pobrać tutaj.

One thought on “Szukanie pracy – pomysł na lekcję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top