Materiały

The weather – lekcja dla logistyków.

The weather – lekcja dla logistyków.

Wiecie, że lekcje języka zawodowego nie zawsze muszą być okupione nieprzespaną nocą, w trakcie której przygotowujecie lekcje? JOZ to nie zawsze pot, łzy i krew nauczyciela. Wystarczy spokojnie pomyśleć i okaże się, że są w danej branży zagadnienia, które łatwo wprowadzić na lekcji, a zdobycie czy przygotowanie materiałów zajmie mniej czasu niż przypuszczacie.

Przykładem takiego zagadnienia jest pogoda. Taka lekcja idealnie sprawdzi się w przypadku logistyków czy specjalistów od transportu.

Jak wykorzystać materiały?

Przygotowałam dla Was gotową lekcję, która ma być podsumowaniem tematu „pogoda”. Spokojnie możemy założyć, że uczniowie już wcześniej mieli do czynienia z tym temat i znają odpowiednie słownictwo.

Krótki opis zadań:

  • pierwsze – uczniowie na podstawie fotografii rozpoznają warunki pogodowe.
  • drugie – uczniowie na podstawie ikonek rozpoznają warunki pogodowe.
  • trzecie – uczniowie na podstawie fotografii rozpoznają, jakie zjawiska atmosferyczne mogły spowodoweać podobne szkody.
  • czwarte – na podstawie załączonego materiału uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie, czy pogoda może wpłynąć na transport.
  •  piąte – proste case study.

W niektórych zadaniach więcej niż jedna odpowiedzieć jest możliwa ponieważ uczniowie w różny sposób mogą interpretować załączone zdjęcia. Wykonanie wszystkich zadań może zająć więcej niż jedną lekcję. Myślę, także że ta lekcja sprawdzi się zarówna na zajęciach grupowych, jak i indywidualnych. Będzie też idealna na języku ogólnym w dziale „środowisko”.

Wykorzystałam zdjęcia ze strony Pixabay na licencji CC0.

Lekcja jest do pobrania tutaj: zestaw dla ucznia oraz zestaw dla nauczyciela.

Jeśli poszukujecie innych materiałów dla logistyków zajrzyjcie również tutaj i tutaj.

Instructions in English

Dear fellow ESP teachers! If you are looking for simple yet engaging lesson for your transport and logisctics students – here it is. 🙂 I give you ready to print materials about the weather. Dowload teacher’s set here and student’s set here.

Feel free to use it in your class. Don’t forget to follow me on Facebook.

Back To Top