dzień bez telefonu komórkowego - kampania w szkole
Metodyka

Jeden dzień bez telefonu komórkowego – kampania w szkole.

Wstęp

Jest mi niezmiernie miło, że Justyna Mak znów występuje gościnnie na moim blogu 🙂 To dzięki niej powstało to miejsce i to ona niejednokrotnie pchała mnie do działania 🙂 Jeśli jakimś cudem nie znacie Justyny to koniecznie zajrzyjcie na jej fanpage Mrs Poppy – uczymy z pomysłem oraz na jej blog. Justyna jest także jedną z założycielek grupy Light my fire , która zrzesza nauczycieli pracujących z młodzieżą. Zapraszam na post!

————————————————————————————————————————–

Happy 1st birthday to ‘English Workshop – język angielski zawodowy’  and to you Magda!!! Na początek mała prywata: jeszcze raz muszę podziękować za TWOJE wyjątkowe miejsce w sieci –  w przeogromnym oceanie informacji, materiałów i darmowych lekcji – jesteś piękną wyspą o nazwie JOZ!! W końcu odkrytą i eksploatowaną, przydatną i unikatową. Za to Ci dziękuję 🙂

Jako nauczycielka z wieloletnim stażem w technikum muszę się do czegoś przyznać…nie pałam ogromną miłością do języka obcego zawodowego. „Ogarniam” ekonomię (bo studiowałam język biznesu), hotelarstwo (bo ciekawe i dotyczy moich ukochanych podróży)  i, ewentualnie, gastronomię (bo wiadomo 😉 ). Jednak nie mnie niestety decydować co „mądre głowy” wrzucają do zawodowych syllabusów..trzeba sobie radzić! Kto, jak nie językowcy! Ratuję się projektami (które uwielbiam), uczniowskim DIY (bo autonomia ucznia to dla mnie ostatnio priorytet nad priorytetami) oraz blogiem ‘English Workshop’!

Dzisiaj, aby świętować z Wami urodziny bloga Magdy, zapraszam na bardzo uniwersalną lekcję dotyczącą technologii i obecności smartfonów w naszym życiu. Do przeprowadzenia na poziomie B1/B2 dla każdego zawodu na JOZ, ale równie dobrze sprawdzi się na godzinie wychowawczej. Chcę pokazać uczniom jak bardzo ważne są telefony w naszym życiu (również zawodowym), ale też przestrzec przed nadmiernym i nierozsądnym ich nadużywaniem, które może prowadzić do rozpadu więzi społecznych. A z tej okazji najlepiej zorganizować kampanię i „wkręcić” w nią uczniów! Zapraszam 🙂


dzień bez telefonu komórkowego - kampania w szkole
dzień bez telefonu komórkowego – kampania w szkole

JEDEN DZIEŃ BEZ TELEFONU KOMÓRKOWEGO

 – KAMPANIA W SZKOLE.

  1. Polecenie: Wyobraź sobie, że nie ma na świecie Internetu i nie istnieją telefony komórkowe. Co by się zmieniło na plus/niekorzyść? Jakie dostrzegasz minusy/wady takiej sytuacji? Co byśmy zyskali, co stracili?

Dzielimy klasę na grupy, rozdajemy płachty szarego papieru, kartki samoprzylepne, kolorowe mazaki i zapraszamy uczniów do burzy mózgów – przez 5 minut zbierają i zapisują pomysły. Po upływie czasu, prosimy o zaprezentowanie wygenerowanych pomysłów (do 10 min.)

  1. Proponujemy uczniom obejrzenie filmu „I Forgot My Phone” (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=OINa46HeWg8)

Podczas oglądania, uczniowie wypisują sytuacje, w których znalazła się (lub była świadkiem) bohaterka filmiku i które były dla niej z jakiegoś powodu niekomfortowe, w których źle się czuła. Prosimy, aby zwrócili uwagę na powody tych sytuacji. (*w razie potrzeby puszczamy film dwa razy).

  1. Prosimy, aby uczniowie w parach/małych grupkach porównali wypisane sytuacje i podyskutowali na ich temat.

Zadajemy pytania (lub dajemy uczniom na ławkę pocięte na paseczkach): Czy w waszym życiu też zdarzają się takie sytuacje? Czy jesteście ich świadkami? Jak się wtedy czujecie? Po której jesteście stronie? Czy potrafilibyście rozstać się ze smartfonem na jakiś czas? Na jak długo? Czy film coś wam uświadomił?

  1. Wprowadzamy język/wyrażenia używane do tworzenia kampanii reklamowej/ogłoszenia – Let’s…why don’t we….you can’t miss it….it’s time to….itp, itd.)

Przedstawiamy uczniom pomysł zorganizowania w szkole Dnia Bez Smartfona (No Smartphone Day, A day without my phone, I Forgot My Phone Day). Uczniowie (metodą pracy projektowej) tworzą plakaty-ogłoszenia-kampanie nawołujące do celebrowania takiego dnia w szkole. Podają powody „za”, proponują aktywności, którymi można się zająć nie mając przy sobie telefonu. Dopuszczamy dowolną formę, monitorujemy treść.

 

Warto eksponować takie plakaty np. w holu szkoły czy na tablicach informacyjnych! Będzie to CLIL w czystej postaci 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top