Matura

Matura ustna – rozmowa wstępna.

Matura ustna – rozmowa wstępna.

Matura ustna – rozmowa wstępna to pierwszy wpis z nowej serii. Chociaż moją największą pasją jest język specjalistyczny, to na co dzień pracuję w szkole ponadgimnazjalnej i przygotowuję uczniów do matury. Postanowiłam podzielić się materiałami i radami, które mogą okazać się pomocne również Wam.

Metoda małych kroków.

Pracując w technikum zauważyłam, że metoda małych kroków w przygotowaniu do matury sprawdza się idealnie. Mam do dyspozycji zaledwie 2 lekcje w tygodniu i chcę je wykorzystać jak najlepiej. Kiedy moi podopieczni wiedzą dokładnie, co i jak mają zrobić, szybko zapamiętują wzorce zadań – np. przydatne zwroty. Łatwiej im wtedy wykonywać zadania, przestaje ich przerażać samo słowo „matura”.

Jak pracować z moimi materiałami?

W ciągu kolejnych tygodni na blogu pojawią się cztery prezentacje multimedialne, które będą przybliżać poszczególne zadania z matury ustnej:

  • rozmowę wstępną
  • opis zdjęcia
  • wybór opcji/rozmowę na podstawie materiału stymulującego
  • rozmowę z egzaminującym.

Materiały zostały skonstruowane tak, aby pomóc uczniowi zrozumieć i zapamiętać mechanizm każdego zadanie. Prezentacje mają posłużyć jako ćwiczenie do wykonania i omówienia na lekcji.

Wyjaśnij, o co chodzi

Wprowadzanie każdego nowego zadania maturalnego zaczynam od omówienia go – wyjaśniam, co należy w danym zadaniu zrobić, jakie elementy muszą być uwzględnione, co będzie oceniane. Kilka przykładów wykonujemy wspólnie na tablicy. Na tym etapie idealnie sprawdzają się u mnie właśnie prezentacje.

Rozmowa wstępna

Dzisiejsza prezentacja o rozmowie wstępnej zawiera 8 prostych pytań (jedno pytanie na slajd). Pod każdym pytaniem zapisałam już przykładowe gotowe odpowiedzi. Zadaniem grupy jest wybranie najlepszej odpowiedzi na pytanie – szukamy takiej odpowiedzi, która jest w miarę wyczerpująca i poprawna. Ćwiczenie to jest naprawdę proste, ale pozwala zrozumieć, czego oczekuje się od zdającego. Idea jest nieskomplikowana, ale naprawdę skuteczna. Kolejny krok to oczywiście samodzielne udzielanie odpowiedzi na pytania maturalne.

Materiały do pobrania

Prezentację do pobrania znajdziecie TUTAJ.

Krótka notatka z informacją o tym, która odpowiedź jest najlepsza znajdziecie TUTAJ.

O tym, jak łączyć maturę z językiem zawodowym możecie przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top