Matura na języku zawodowym.
Materiały

Matura na języku zawodowym.

Matura na języku zawodowym

O kształceniu skorelowanym pisałam już tutaj. Ma sporo zalet, a co najważniejsze, jest odpowiedzią na ulubione pytanie uczniów: „Po co mi ten język zawodowy?!”. Młodzież często uważa, że godziny przeznaczone na JOZ zabierają im możliwość przygotowania do matury na języku ogólnym. Matura na języku zawodowym? Czemu nie!

 

Jak to zrobić?

Nic prostszego. W ramach powtórzenia partii materiału przygotuj ćwiczenia przypominające te, którą pojawiają się na maturze ustnej i pisemnej. Zamiast tłumaczyć zdania, czy wstawiać słówka w luki, opiszcie zdjęcie i spróbujcie odpowiedzieć na pytania lub napisać krótkie wypracowanie według przygotowanego polecenia. Główny cel tych ćwiczeń to użycie, jak największe ilości słownictwa branżowego.

Można skorzystać z wydrukowanych zestawów  lub przygotować prezentację multimedialną (unikniemy kserowania dziesiątek kartek).

Procedura

Wszystko zależy od Ciebie. Można ćwiczyć dokładnie tak, jak na maturze ustnej – uczeń rozmawia z nauczycielem; młodzież może także pracować w parach. Jeśli masz możliwość skorzystania z prezentacji, spróbujcie burzy mózgów, tak żeby każda osoba była zaangażowana.

 

Skąd brać materiały

Najłatwiej zaglądać tutaj lub na fan page żeby być na bieżąco z nowościami. Jednak to Ty najlepiej znasz potrzeby i możliwości swoich uczniów, więc zestawy przygotowane przez Ciebie będą najlepsze.

Do zdjęć polecam Pixabay. Zamieszczone tam fotografie są na licencji CC0 Creative Commons, czyli można ich używać bezpłatnie.

 

Gotowy zestaw

Dziś proponuję gotowy zestaw do matury ustnej przygotowany specjalnie dla techników informatyków. Znajdziecie tam 3 zadania, takie same, jak na maturze. Zestaw nastawiony jest na ogólne ćwiczenia, nie sprawdza konkretnego działu. Ma wprowadzić uczniów w ten konkretny rodzaj ćwiczeń. Pamiętaj, żeby poprosić uczniów o wykorzystanie słownictwa branżowego przy wykonywaniu poszczególnych poleceń.

Zestaw do pobrania tutaj.

4 thoughts on “Matura na języku zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top