Jak zmotywować siebie do nauczania JOZ_
Metodyka

Jak zmotywować się do nauczania JOZ?

Jak zmotywować siebie do nauczania JOZ?

Zbliża się nowy rok, a z nim postanowienia, które szybko wylatują nam z głowy. Jeśli od września męczysz się ucząc języka zawodowego zastanów się, jak zmotywować siebie samego do nauczania JOZ. Oto powody, dla których osobiście uwielbiam język zawodowy.

Ciągła nauka

JOZ jest jednym z powodów, dla których nie spoczęłam jeszcze na laurach. Ciągle pcha mnie do nauki – bo jak można uczyć elektryków nie wiedząc skąd się bierze prąd? Gniazdka nigdy nie wymieniałam, ale wiem, jak to zrobić (przynajmniej teoretycznie). Skąd? Po prostu do każdych zajęć starannie się przygotowuję. Jeżeli dane zagadnienie jest mi zupełnie opcje korzystam w Wikipedii i innych stron internetowych lub po prostu pytam nauczycieli zawodu.

Systematyczność

Kwestia wspomniana powyżej sprawia też, że jestem dobrze zorganizowana i systematyczna. Wakacje czy ferie wykorzystuję do przygotowania sobie lekcji na nadchodzący semestr. Przeglądam podręcznik, tłumaczę słownictwo, wyszukuję nowe, tworzę materiały. W moim przypadku przygotowywania się z lekcji na lekcję nie wchodzi w rachubę gdyż uczę języka branżowego w zbyt wielu różnych zawodach (w tym roku szkolnym uczę 5 różnych JOZ). Systematyczność to klucz do sukcesu.

Nie jestem ekspertem od wszystkiego

Dokładnie, jak wyżej. Nie jestem ekspertem od wszystkiego i zaakceptowałam to. I otwarcie przyznaję to moim uczniom. Nie boję się, że przyłapią mnie na braku fachowej wiedzy, bo po prostu nie jestem fachowcem. To, co tak wiele osób zniechęca do nauczania JOZ przekułam na czynnik motywujący ucznia. Zawsze mówię grupie, że będzie mi miło jeśli zechcą mi pomóc, zwrócą uwagę na jakiś błąd rzeczowy, czy podadzą potoczną nazwę jakiegoś urządzenia. I młodzież chętnie mi pomaga. W rezultacie oni biorą czynny udział w lekcji i w pewien sposób ją tworzą, a przy okazji ja się dokształcam.

Coś nowego

W języku zawodowym często wszystko jest nowe, przez co wyzwalają się pokłady kreatywności. Brak materiałów? Koszmar! Ale od czego są strony generujące krzyżówki, wykreślanki, czy kody QR? A może właśnie przez brak podręcznika odkryłeś uroki pracy metodą projektu i doceniłeś pomoce dydaktyczne przygotowywane przez uczniów? Pomyśl też o tym, jak JOZ wpłynie na życie Twojej szkoły: nowy ciekawy JOZowy konkurs z pewnością będzie atrakcją. Wystawa uczniowskich pomocy – JOZowych plakatów, czy albumów również może spodobać się w szkole, szczególnie jeśli do tej pory przedmiot ten był ignorowany i traktowany, jak zło konieczne. Pokaż jego i swoja moc!

Innowacja

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o wprowadzeniu innowacji, weź pod uwagę JOZ. Daje wiele interesujących możliwości: zajęcia w sali komputerowej albo pracowni zawodowej. A może współpraca z nauczycielem zawodu i wspólne lekcje? Wystarczy pomyśleć, co najbardziej spodoba się Waszym podopiecznym.

Pamiętajcie też, że zasady wprowadzania innowacji zostały uproszczone.

 

Wciąż czujesz się niepewnie? Koniecznie zaglądaj na bloga i fan page po nowe pomysły, inspiracje i gotowe materiały.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top