Uniwersalne narzędzia lektora ESP
Metodyka

Uniwersalne narzędzia lektora ESP

Uniwersalne narzędzia lektora ESP

Język obcy zawodowy – moja największa pasja i jednocześnie największy koszmar wielu nauczycieli. Przedmiot, który pozwala mi się wykazać i wykorzystać całą wiedzę jest jednocześnie lekcją, która paraliżuje spore grono pedagogów. Brak wiedzy merytorycznej z danego zakresu, poczucie, że już nie występuje się w roli eksperta, ograniczony dostęp do materiałów lub ich całkowity brak sprawiają, że nauczyciele często nie potrafią odnaleźć się w roli lektora języka specjalistycznego.

Od dwóch lat staram się pomagać osobom uczącym JOZ. Udostępniam gotowe materiały i doradzam. Pytanie, które słyszę najczęściej brzmi „skąd mam brać materiały na lekcje języka zawodowego?”. Moja rada: przygotuj zestaw uniwersalnych lekcji i zaprzyjaźnij się z TEDTalks.

Uniwersalne lekcje

Istnieje kilka tematów, które pasują do każdej branży. Nie ważne, czy uczysz języka biznesowego, technicznego, w szkole ponadgimnazjalnej czy na kursie in-company. Zawsze warto przeprowadzić lekcje o:

– bezpieczeństwie i higienie pracy,

– ubieganiu się o pracę,

– rynku pracy w danym kraju,

– kulturze danego kraju.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie lekcji o powyższej tematyce i realizować je na początku kursu. Dzięki temu zyskamy czas na zdobycie konkretnych, branżowych materiałów lub podręczników. W Internecie znajdziecie sporo gotowych materiałów, ale musicie liczyć się również z tym, że przynajmniej część będziecie musieli stworzyć sami.

Z zakresu BHP warto przedyskutować obowiązki pracodawcy wobec pracownika oraz przepisy prawne regulujące BHP.

Temat związany z ubieganiem się o pracę jest bardzo szeroki. Możemy tutaj przećwiczyć tworzenie CV oraz listu motywacyjnego, przeprowadzić symulację rozmowy kwalifikacyjnej bądź stworzyć bazę najczęściej pojawiających się  pytań rekrutacyjnych.

Kwestie związane z rynkiem pracy w danym kraju są zawsze bardzo ciekawe dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Świetnym rozwiązaniem jest opowiedzenie o tym, jakich formalności należy dopełnić aby podjąć legalną pracę, na jakie zarobki można liczyć, jakie instytucje wspomogą nas w poszukiwaniu pracy itp.

Lekcje o kulturze powinny uwzględniać savoir-vivre w danym kraju oaz bezpieczne tematy do rozmów tak, aby uniknąć gaf w sytuacjach towarzyskich i zawodowych.

TEDTalks

Idea TEDTalks jest dobrze znana nauczycielom na całym świecie. TEDTalks (pieszczotliwie nazywane TEDami) to filmy rejestrujące wystąpienia ekspertów w najróżniejszych dziedzinach. Najczęściej trwają kilkanaście minut i można je oglądać z napisami w różnych językach, w tym w języku polskim, choć nie każdy język jest dostępny w każdym filmie.

Od 2006 roku filmy z tej serii można oglądać w Internecie na kanale YouTube i stronie www.ted.com

Wielką zaletą TEDTalks jest bogactwo tematów – od życia codziennego po najnowsze technologie. Bez najmniejszego problemu można znaleźć film idealnie pasujący do każdej branży i zbudować na nim całą lekcję.

Karta pracy

Jeżeli TEDTalk służy mi do wprowadzenia nowego materiału to przygotowuję kartę pracy i prowadzę lekcję według stałego scenariusza:

– zadaję uczniom pytania odnośnie tematu, który będziemy omawiać żeby sprawdzić, czy mają jakąkolwiek wiedzę z danego zagadnienia;

– oglądamy film dla ogólnego zrozumienia (jeżeli wiem, że grupa poczuje się pewniej oglądamy nagranie z napisami w języku angielskim);

– rozdaję karty pracy i oglądamy nagranie po razy drugi tak żeby uczniowie mogli wykonać zadania;

– sprawdzamy i omawiamy odpowiedzi; jeżeli jest taka potrzeba odtwarzamy odpowiedni fragment filmu żeby sprawdzić rozwiązania.

Na każdej karcie pracy umieszczam zadania ze słownictwa oraz pytania zamknięte i otwarte sprawdzające zrozumienie wykładu – dzięki temu ćwiczymy nie tylko branżowe słownictwo, ale też rozumienie ze słuchu. Przygotowanie kart jest o tyle łatwe, że na stronie www.ted.com każdy film dostępny jest z transkrypcją, co bardzo upraszcza wyłapanie odpowiednich słów związanych z językiem zawodowym oraz stworzenie pytań.

Quiz

Moi uczniowie uwielbiają wszelkiego rodzaju quizy internetowe. Sama wielokrotnie przekonałam się, że nic tak nie wspomaga przyswajania leksyki jak partyjka Quizizz, a najlepiej jeszcze z obrazkami! Z tego też powodu przenoszę czasem karty pracy do wirtualnego świata i wszystkie pytania, zarówno ze zrozumienia nagrania, jak i słownictwa organizuję w mojej ulubionej aplikacji Quizizz. Chętnie korzystam tutaj z opcji wielokrotnego wyboru oraz możliwości przedstawienia pewnych słów za pomocą obrazu. W takim wypadku wgrywam cztery zdjęcie np. jakiegoś materiału, podzespołu (w zależności tego, jaki temat porusza TEDTalk) i służą one jako odpowiedź na pytanie „which photo shows X”.

Krótkie quizy stanowią czasem również dodatek do standardowych kart pracy i służą mi do utrwalenia nowo poznanych zwrotów na lekcji języka zawodowego.

Projekt

TEDy stanowią świetny wstęp do projektów edukacyjnych a metoda projektu doskonale sprawdza się na lekcji języka zawodowego. Na nauczyciela spadnie tutaj wybór odpowiedniego tematu – zgodnego z branżą, w której uczy i możliwego do zrealizowania – a następnie wybranie filmu, który będzie stanowił do niego wstęp. W zawodzie technik budownictwa świetnym tematem są ekologiczne materiały budowlane a idealnym wprowadzeniem TED pt „Magical houes, maed of bamboo”. Sam projekt może polegać na przygotowaniu plakatu bądź prezentacji, wszystko zależy od nas.

Uniwersalne lekcje oparte na TEDTalks

Wspomniałam wcześniej o grupie uniwersalnych tematów, które idealnie wpisują się w każdy zawód. Ale czy wspominałam, że są filmy z serii TEDTalks, które będą dla Was wsparciem w tworzeniu uniwersalnych lekcji? Jeżeli chcecie uniknąć monotonnego tworzenia CV wypróbujcie coś nieszablonowego i skorzystajcie z poniższych filmów.

Looking for a job? Highlight your ability, not you experience.

Skills to master the resume.

Why the best hire might not have the best resume.

Mam nadzieję, że pokochacie TEDTalks tak, jak ja i staną się one integralną częścią Waszych lekcji języka obcego zawodowego. Wykorzystując swoje doświadczenie i dotychczasowe pomysły stworzyłam całą serię lekcji JOZ opartych na filmach TEDTalks, a dzięki uprzejmości wydawnictwa Nowa Era znajdziecie je … w książkach z serii My Perspectives. Materiały powstały w oparciu o filmy, które są uwzględnione właśnie w tej serii podręczników. Dzięki temu jeden TED możecie wykorzystać zarówno na lekcji języka angielskiego ogólnego jak i zawodowego. Każda lekcja to prezentacja multimedialna, zadania w Quizizz, krótki scenariusz oraz słowniczek dla nauczyciela – po prostu wszystko, czego Wam potrzeba do efektywnej i nieszablonowej lekcji.

Zanim następnym razem usiądziesz z posępną miną do przygotowywania przewidywalnej do bólu lekcji sprawdź, jaki film ją ożywi i na zawsze odmieni Twój warsztat lektorski. Powodzenia!

Wszystko o My Perspectives znajdziesz TUTAJ.

Lekcje języka zawodowego do podręcznika My Perspectives znajdziesz TUTAJ.

Pamiętajcie o lekcjach z TEDTalks dostępnych na blogu tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top