Matura

Pisanie maturalne dla początkujących.

Pisanie maturalne dla początkujących.

Pisanie maturalne to coś za czym uczniowie nie przepadają. Od lat widać, że jest to zadanie najtrudniejsze, opuszczane przez wielu maturzystów. Niektórzy uważają, że szkoda czasu na pisanie (w obecnie obowiązującej maturze aż 80% punktów można zdobyć w części zamkniętej) a inni po prostu nie potrafią wykonać zadania. Jako czynny egzaminator maturalny często stykam się z pracami, które są napisane w „Polish English”, gdzie pełno jest kalki językowej a wypracowania są niezrozumiałe.

Pomysł na usprawnienie pracy

Jeśli widzę u uczniów brak wiary we własne możliwości czy niechęć, staram się rozbić zadanie na czynniki pierwsze, co ułatwia pracę. Zbieramy pomysły na realizację każdej kropki z polecenia i zastanawiamy się, co będzie najprostsze do napisania. Chcemy uniknąć sytuacji, w której nasze zadanie po polsku będzie brzmiało idealnie a nie będziemy w stanie przetłumaczyć go na język angielski (młodzież robi tak bardzo często – tworzy plan wypracowania po polsku i w chwili, kiedy nie jest w stanie przetłumaczyć jakiegoś zdania na angielski porzuca zadanie).

Pisanie maturalne – karta pracy

Poniżej możecie pobrać kartę pracy stworzoną do zadania z pisania, które było w arkuszu maturalnym w maju 2021. Karta ma pomóc uporządkować pomysły. Jest w niej również miejsca na zanotowanie potrzebnych wyrażeń. Dla osób, które lubią mieć wszystko rozpisane w formie mapy myśli umieściłam prostą grafikę do uzupełnienia. Oczywiście uczniowie mogą stworzyć własne według upodobania.

Karta pracy do pobrania TUTAJ.

Czytanie – strategie egzaminacyjne do poczytania TUTAJ.

Zapraszam również na fanpage i do grupy My Perspectives on teaching teens.

Moje materiały powstają w Canvie z wykorzystanie legalnych grafik 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top