air pollution
Matura

Pollution in cities – kreatywnie o zanieczyszczeniu środowiska.

Pollution in cities – kreatywnie o zanieczyszczeniu środowiska.

Od dawna zbierałam się do zrobienia tej karty pracy. Chciałam podzielić się patentem na trudny temat. Przyroda, ochrona środowiska, katastrofy naturalne i zagrożenia ekologiczne to niekoniecznie ulubiony temat młodzieży. Co prawda ważny, ale trudny. Już dawno temat zauważyłam, że uczniom trudno sformułować swoje opinie lub na poczekaniu wymyślić, co takiego powoduje zanieczyszczenie gleby czy powietrza. Dlatego poszukiwałam łatwiejszych alternatyw. 😉

Środowisko na maturze

Ochrona środowiska to temat często goszczący na maturze ustnej i przewijający się na pisemnej. Oczywiście nie zawsze pojawiające się pytania są trudne. Jedna czasami wymyślenie w kilka sekund odpowiedzi na pytanie „Jakie zanieczyszczenie jest najpoważniejszym problemem?” bywa trudne.

Inspiracja

Do tego rozwiązania zainspirowała mnie książka Flash on English for construction wydawnictwa ELI (polski dystrybutor Et toi). Sugerowane tu rodzaje zanieczyszczeń – zanieczyszczenie hałasem oraz wizualne – są łatwiejsze do zrozumienia i opisania po angielsku niż chemiczny wywód o trujących gazach i dwutlenku węgla. Pomysł genialny i prosty.

 

Materiał do pobrania

Karta pracy to ściąga omawiająca 3 rodzaje zanieczyszczeń oraz lista 6 pytań o środowisko, na które odpowiedzi możecie przygotować razem z uczniami.

Materiał można bezpłatne pobrać tutaj

Inne materiały przygotowujące do matury są tutaj

Zapraszam tutaj:

Fanpage

Grupa maturalne My Perspectives on Teaching Teens – znajdziecie tu min. moje sketchnotkowe karty pracy do pobrania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top