Matura ustna - wybór opcji.
Matura

Matura ustna – wybór opcji.

Matura ustna – wybór opcji.

Matura ustna – wybór opcji. To zdecydowanie moje ulubione zadanie. Potrafi zaskoczyć, nie wszystko da się przewidzieć, ale za to pozwala wykazać się kreatywnością.

Czego boi się uczeń?

Uczniowie mają jedną podstawową obawę – trafią na temat, który ich w ogóle nie interesuje i nie będą przez to potrafili przedstawić logicznych argumentów. Tutaj oczekujemy, że zdający poda konkretne uzasadnienie wyboru i odrzucenia. Nie możemy zaakceptować stwierdzenia „nie podoba mi się” lub „to jest ładne”.

Złoty środek

Zauważyłam, że młodzieży idzie to zadanie naprawdę sprawnie, kiedy już zrozumieją, jak wygląda dobry argument. Dlatego zanim grupa nabierze wprawy, ćwiczymy wybór opcji z prezentacją, na której są już zamieszczone przykładowe argumenty, ale w formie krótkich haseł, które należy rozwinąć.

Często okazuje się, że można stworzyć coś w rodzaju gotowca do wyboru opcji w danym temacie. Jeżeli zadanie polega na wyborze wakacyjnej pracy, to bez względu na to, co przedstawiają zdjęcia w zadaniu (jaki zawody zdający ma do wyboru), zawsze można użyć następujących argumentów:

– ta praca jest dobrze płatna

– ta praca pozwoli mi zdobyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności

– sprawdzę się w tej pracy ponieważ mam już doświadczenie

– jestem dobrym kandydatem ponieważ lubię pracę w zespole/samodzielną pracę itd.

Prezentacja

Prezentacje z ćwiczeniem możecie pobrać tutaj.

Jeśli macie ochotę poćwiczyć przygotowanie do matury w trakcie zajęć języka zawodowego, to zapraszam tutaj po inspiracje.

Nie zapomnijcie sprawdzić pozostałe wpisy o przygotowaniu do matury. Jeśli chcecie być na bieżąco zapraszam do polubienia fanpage.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back To Top